Wiktoria Szelmicka

Jeśli śledzicie nasze media społecznościowe to z pewnością wiecie, iż od dłuższego czasu nasz cały zespół pracuje zdalnie. Kilka osób z Alte Teamu pracuje na stałe zdalnie, ale większość nigdy nie spędziła tyle czasu zajmując się swoimi obowiązkami w domu. Jest to więc dla nas nowe kreatywne wyzwanie! Jak sobie z nim radzimy? Pora zdradzić nasze sprawdzone sposoby na efektywną pracę w domu!

Przed wybuchem pandemii czasami ktoś z nas pracował poza biurem, jednak był to zazwyczaj jeden dzień w tygodniu. Teraz wszyscy jesteśmy przekonani do pracy zdalnej, bo doskonale zdajemy sobie sprawę, że profilaktyka jest czymś niezwykle ważnym! Musieliśmy jednak wypracować sobie odpowiednie nawyki i przystosować się do tej nietypowej sytuacji. Wiemy już, jak funkcjonować w nowych warunkach. Chcemy podzielić się wskazówkami odnośnie bezpiecznej i efektywnej pracy zdalnej.

Praca zdalna — jak zacząć

Przygotowanie stanowiska pracy

Przede wszystkim zastanów się, które miejsce w domu stanie się odpowiednie do pracy. Gdzie będzie można spokojnie spędzać kilka godzin dziennie bez rozpraszania się i niewygody. Należy znaleźć dla siebie nawet najmniejszy, ale jednak odpowiedni zakątek w domu i stworzyć z niego przestrzeń do pracy zdalnej. Zobacz, czy biurko jest na odpowiedniej wysokości oraz, czy ładowarka do laptopa sięgnie do najbliższego gniazdka. Z niektórych elementów być może będzie trzeba zrezygnować. Jeśli wcześniej używane były dwa monitory, to niestety przestrzeń na domowe biuro nie zawsze będzie wystarczająco duża, by zmieścić dodatkowy ekran. Być może nie posiadasz w domu drukarki czy skanera, a w biurze do tej pory były to dość często przez Ciebie używane narzędzia. Niemniej jednak, o ile zmieszczenie się z drugim monitorem może być dość kłopotliwe w przypadku posiadania niewielkiego biurka, to np. problem z brakiem skanera można rozwiązać w łatwy sposób. Do skanowania dokumentów można użyć aplikacji na telefonie np. Tiny Scanner bądź innych tego typu darmowych opcji. Umożliwiają one w łatwy i szybki sposób skanowanie dokumentów w domowych warunkach.

Odpowiednia organizacja

Należy także zastanowić się, które rzeczy będą Ci potrzebne w pracy i mieć je w zasięgu ręki. Warto przemyśleć to, czy konieczne jest trzymanie obok laptopa przedmioty, takie jak np. zszywacz czy taśma klejąca. Oczywiście mogą się nam one w końcu przydać. Jednak jeśli nie używamy ich codziennie, to nie warto trzymać takich przedmiotów na wierzchu. 

Co powinno znajdować się na stanowisku pracy zdalnej? Jest to oczywiście kwestia indywidualna, ale u wielu osób z pewnością będą to: notes albo kartki papieru, długopis, telefon, kolorowy zakreślacz i kubek z kawą bądź herbatą. Miejsce naszej pracy powinno być dobrze zorganizowane tak, by nie trzeba było odrywać się od zadań w celu poszukiwania którejś z niezbędnych nam rzeczy.

Zdrowa i bezpieczna praca zdalna

Nie każdy może sobie pozwolić na pracę przy własnym biurku. Część osób będzie musiała po prostu zagospodarować wolne miejsce w domu i stworzyć z niego optymalne środowisko do działania. Domowe biuro musi być jednak nie tylko dobrze zorganizowane, ale przede wszystkim także nieszkodzące naszemu zdrowiu! Należy pamiętać o ustawieniu blatu na odpowiedniej wysokości oraz wyregulowania krzesła do odpowiedniego poziomu. Praca zdalna z kanapy czy łóżka jest oczywiście kuszącą alternatywą, ale niestety taka pozycja nie będzie dobra dla naszego kręgosłupa. Wiele osób ma tendencję do garbienia się pochylania do laptopa czy klawiatury, co jest niezwykle szkodliwe dla naszego zdrowia. Podczas pracy zdalnej powinniśmy siedzieć w pozycji wyprostowanej i opierać stopy na podłodze tworząc kąt 90 stopni.

Niezwykle istotne jest również ustawienie monitora na odpowiedniej wysokości, tak by nie przeciążać szyi. Nie powinno się pochylać do ekranu, a niestety podczas pracy zdalnej często nie mamy do dyspozycji odpowiednio wysokiego blatu. W tym przypadku dobrze sprawdzi się półka, która po postawieniu pod ekran sprawi, iż monitor będzie znajdował się na wysokości naszego wzroku. Ważne jest także odpowiednie podparcie dla nadgarstków i łokci. Klawiatura powinna znajdować się bezpośrednio przed nami, a łokcie muszą być zawsze oparte o blat.

Regularne przerwy w pracy

Pozostając w temacie zdrowia, nie można zapomnieć o konieczności robienia regularnych przerw w pracy. Oczywiście nie zachęcamy do nieefektywnego wykonywania swoich obowiązków, ale o regularnego wstawiania sprzed monitora. Wystarczy co jakiś czas pójść do kuchni bądź popatrzeć chwilę przez okno. Pozwolimy w ten sposób odpocząć kręgosłupowi, który bardzo źle znosi długotrwałą pracę zdalną oraz poprawimy stan zmęczonych oczu. Podczas dłuższej przerwy (np. na obiad) warto chwilę się porozciągać i poruszać. Proste ćwiczenia wykonywane regularnie uchronią nas od bólu pleców i z pewnością będą dobre dla naszego samopoczucia.

W 2020 skup się na odbiorcach

Utrzymywanie kontaktów z innymi pracownikami

Mimo iż w Alte Media pracujemy już od kilku tygodni wyłącznie w trybie zdalnym, to nie zapominamy o konieczności kontaktu ze sobą. W tym celu najlepiej sprawdzą się wszelkiego rodzaju komunikatory stworzone specjalnie do pracy zespołowej np. Slack. Dzięki temu możemy codziennie ze sobą rozmawiać, wymieniać istotne informacje i konsultować się na czatach grupowych. Oczywiście warto także dzwonić do współpracowników. Nawet najlepszy komunikator nie zastąpi nam rozmowy z kolegą czy koleżanką z pracy. Często omawiamy telefonicznie wspólne projekty i dzwonimy do siebie, by zasięgnąć opinii w ważnym dla nas temacie. Warto także rozmawiać ze sobą za pomocą wideorozmów. Do tego celu można używać np. Google Hangouts, dzięki któremu można w prosty i wygodny sposób nie tylko słyszeć, ale i widzieć innych pracowników firmy. 

Jeśli z kolei to Ty potrzebujesz skontaktować się z naszym biurem, pamiętaj, że stale jesteśmy w pełnej gotowości, by pomóc Ci w stworzeniu skutecznej kampanii z zakresu marketingu internetowego! 

Podobne tematy