Wiktoria Szelmicka

Posiadasz stronę na stworzoną na systemie CMS WordPress i zastanawiasz się jak zadbać o jej bezpieczeństwo? Istnieją nieskomplikowane sposoby umożliwiające zabezpieczenie witryny przed włamaniami, które zdecydowanie warto zastosować.
Poznaj sprawdzone sposoby na ochronę przed niepowołanymi osobami chcącymi dostać się na stronę!

Co zrobić, by zabezpieczyć naszą stronę na WordPressie?

1. Zmień adres logowania do panelu
Zazwyczaj do panelu WordPressa logujemy się poprzez adres /wp-admin. Warto przemyśleć, czy nie lepiej zmienić go na nieco mniej oczywisty dla hakerów i bardziej przyjazny dla osoby, która korzysta z naszej strony np. /logowanie. Ataki często przeprowadzane są spoza terenu naszego kraju, więc zastosowanie języka polskiego może być dodatkowym plusem. Można to dokonać poprzez dodanie bezpłatnej wtyczki np. WPS Hide Login

2. Zmień sposób logowania do WordPressa
Po zainstalowaniu odpowiedniej wtyczki możemy logować się do panelu strony poprzez adres e-mail a nie nazwę użytkownika. Może to być dodatkowy sposób na zabezpieczenie systemu CMS witryny przed atakami cyberprzestępców.

3. Zainstaluj wtyczkę zabezpieczającą
Bardzo istotne jest także zainstalowanie wtyczki, która pozwoli zabezpieczyć WordPress przed atakami hakerskimi. Taką wtyczką jest np. Wordfence, który blokuje próby włamania na Twoją witrynę i monitoruje wszelkie próby ataków. Dzięki temu możemy także monitorować jak często ludzie próbują włamać się na naszą stronę.

WordPress: Nie zapominaj o…

4. Regularnym aktualizowaniu WordpPessa
Twórcy tego systemu CMS regularnie tworzą nowe wersje, które zabezpieczają Twoją stronę przed atakami hakerskimi.
Nieaktualizowanie WordPressa znacząco obniży poziom zabezpieczenia witryny. Będziesz wówczas narażony na próby włamania na stronę.
Aktualizowanie na bieżąco witryny do najnowszej wersji systemu WordPress pozwoli uchronić się przed potencjalnymi atakami hakerów.

5. Aktualizowaniu wtyczek i motywów
Włamania na stronę bardzo często mają źródło w przestarzałych wersjach wtyczek oraz motywów zainstalowanych na stronie.
Regularnie aktualizuj wszystkie dodatki do Twojego WordPressa, by uchronić się przed włamaniem.

6. Usuwaniu nieużywanych motywów i wtyczek
Jeżeli któreś z zainstalowanych wtyczek nie są nam już potrzebne, to najlepiej będzie je usunąć. To samo dotyczy motywów, których nie używasz.
Pozostawmy jedynie dodatki, które używasz i dbaj o ich regularną aktualizację.

7. Nie używaniu standardowego loginu
Wordpress proponuje jako domyślny login „admin”. Podczas instalowania WordPressa warto zmienić Twój login go na trudniejszy do zgadnięcia przez osoby, które będą próbować się włamać na stronę.

Chcesz, abyśmy czuwali nie tylko nad Twoją stroną, ale także nad jej pozycją w Google?

Skontaktuj się z nami: https://altemedia.pl/kontakt/!